Merhaba,

Şirket yapısındaki fileserverı taşımak her zaman belalı bir iştir. Dosyalar tam taşınmaz, paylaşımlar eksik kalır, kullanıcılar dosyayı kapatmaz gibi bir çok ön görülemeyen kullanıcı hatalarından bazıları meydana gelebilir.

Alttaki 2 program ve 2 regedit dosyası ile sorunsuz bir şekilde taşıyabiliyorsunuz. En temiz hali için diğer sunucudaki disk yapısı ile aynı olsun.

Örneğin E diskinde Root ta ise yeni sunucuda E root yapın.  Farklı olunca altta anlatacağım binary ler karışacağı için işiniz çok daha zorlaşıyor. Çünkü girilen her değeri tek tek değiştirmeniz gerekiyor. ( En altta bunun örneği mevcut. )

RichCopy = Windows’un robocopy ve xcopy ye alternatif çıkarttığı komut gerektirmeyen GUI çözümü [Download]

LongPath Checker = Arşiviniz büyük ise, windowsun character limitine takılabilirsiniz. (260 karakter) Long path ile bunları bulup isterseniz gidip elle, isterseniz vereceğiniz şemaya göre taşıyabilir. [Download]

Reg file = HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Services>LanmanServer>Shares

HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Services>LanmanServer>Shares>Security

Geçiş öncesi,

İlk başta eski sunucuda Long Path ile taşıyacağınız klasörü tarayın. Eğer character limitini geçen dosyanız var ise bunu en baştan bulmanız daha iyi olacaktır. Sonrasında error listte görüp sinir olmayın.

mig-1

İlgili klasörleri değiştirdikten sonra RichCopy yi açabilirsiniz.

Öncelikle View ekranından Advanced sekmesine tıklayalım.

mig-2

 

Source Path: Dosyaları alacağımız yer

Destination Path: Yeni sunucumuzda bulunacak yer

Copy options – Default ya da kendinize özel bir profil yaratabilirsiniz. Varsayılan profil kullanacağınız var ayıp böyle bırakabilirsiniz. Fakat varsayılan profilde bazı ayarlar için options düğmesine tıklayayıp,

Overview ekranı;

Availability in destination : Not Exist

File attribute, Error handling ekranı;

Security sekmesinde her şey seçili olacak. ( Desc. Access Control List, Group, Owner, System Access Control List )

Bu işlemlerden sonra, taşıma işlemine başlayabilirsiniz. Ana ekranda ortadaki menude taşıma işlemindeki dosyaları, alt bölüm ise herhangi bir hata gelirse görebileceğiniz ekran.

Şimdi sıra, eski sunucudan paylaşımları ve paylaşım haklarını kopyalamaya.

Regedit açıp,  HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Services>LanmanServer>Shares export edilir. Burası, klasör paylaşımlarının olduğu yer.

mig-3

 

mig-4

Ardından içinde bulunan security de export edilir.Burasıda hangi paylaşım adına hangi yetki verilmiş onun tutulduğu yer.

Dosya kopyalama bittikten sonra bu iki regedit dosyasına yeni sunucuya atıp, orada regedit import ettikten sonra Windows Servislerden ‘Server‘  servisini kapatıp açmanız gerekiyor.  Tüm paylaşımlar geldi.

// Eğer Eski sunucuda Root klasöründe yeni sunucuda F:\Paylasim klasörü gibi bir yapıda ise, tek tek düzenleme yapmanız gerekiyor.

mig-5

Populer Aramalar: