Neden vodkayı bu kadar çok sevdiğimin özü şeysi 🙂

11. yüzyıldan bugünümüze Vodka hakkında her şey!

 

Vodka 11. yüzyıldan itibaren birçok ülkede üretilmiştir. Ama çoğu insan Vodkanın bir Rus içkisi olduğu bilinir. Yarım yamalak bilgi veren bazı Törkiş siteler “Bunun sebebi de bu içkinin Rusya’da daha kaliteli ve daha çok üretilmesidir” dese de bu yanlıştır.

 

-50’lere varan hava soğukluğunda insanların ısınması için geliştirilmiş bir içki türüdür.

 

Ruslar tarafından bulunduktan sonra, Baltık ülkelerine ve diğer Asya Ülkerlerine yayıldığını bilinmektedir.

Vodka dünyada en popüler içki olarak yıllardır tahtını hiç bir içkiye vermemiştir.

 

Vodkanın anlamı çeşitli Rus kaynaklarına göre tadımlık su anlamına geldiğini söyleyebilirim. Köken olarak “Voda”(okunuşu vada) Rusçada “su” anlamındadır. Küçültme, yumuşatma anlamında (bizdeki “cik-cek” eki gibi) “k” harfi eklenip “tadımlık su” birleşik kelimesi üretilmiştir. (kaynak: Babushka)

 

Bazı ülkelerde Vodkaya, içene cesaret verdiğinden dolayı ateşli içki adı koyulmuştur.

 

Türkçeye ise Votka olarak katılmıştır.

(Bu da sanırım soğuk savaş ve 1950’li yıllarda “Amerikan Marshall mandası” etkisinde kalan Türkiye”nin “Rus Salatası”nı telaffuz etmemek ve Amerikan ağabeyine yalakalık olsun diye “Amerikan salatası” olarak lanse ettiği gibi… vodkayı da votka olarak dilimize sokmuştur.)

 

Rus çarı Petro Vodkaya olan aşırı düşkünlüğü yüzünden 1895 yılında Vodka üretimini devletin tekeline almıştır. Rusya’da yapılan Vodkaya Petrovskaya denilmektedir. İlk zamanlarda patatesten üretilen Vodka şimdilerde şeker kamışı ve hububattan üretilir. Vişne ve kirazından yapılan Vodkaya Vişnovka, Hierochloe (Zubrovka) otundan yapıla Vodkaya da Zubrovka Vodkası denir. (Türkçe karşılığını bulamadım)

 

 

Ülkemizde TEKEL dahil birkaç firma Vodka üretir.

Dünyadaki en iyi Vodkalari Rusların Russky Standart, Kristal, Putinka, İmperial; eskilerden Movkovskaya ve Stolichnaya vardır.

 

Önce Rus olup sonradan Amerika”ya kaçarak Amerikan rüyası ile doğmuş olan iğrenç Smirnoff’u, Uknayna’nın NEMIROFF’u Lithuania ve Latavia’sıdır. İsveçlilerin Absolut sayabiliriz.

 

Vodka kesinlikle sek bir şekilde içilmesi gereken bir içkidir. Sert olmasından dolayı sınırı aşanlar için çok kötü sonuçlar ortaya çıkartabilir. Ancak Vodka kullanarak kokteyller yaparak daha yumuşak içkiler hazırlayabilirsiniz.(Hazırlayınca beni de çağırınız) Böylece hem Vodkanın güzel tadından hiçbir şey kaybetmemiş olur ve keyfini daha güzel çıkartabilirsiniz.

 

 

İyi Vodka tabii ki Rus Vodkasıdır. Peki, neden iğrenç Smirnoff daha çok var da Rus vodkası neden az var diyorsunuz?

 

Yanıtı çok basit. Dünyanın en çok Vodka tüketilen pazarı Rusya”da üreticiler pazarlamayı bilmiyor ve ellerindeki değeri kullanamıyor. Sahip oldukları çok kaliteli ürünü pazarlama araçlarını kullanamadıkları için global pazarlarda ve Amerika”da meydan, Amerika (Sky), Hollanda (Ketel One), Finlandiya (Finlandia), Amerikan (Smirnoff) vb. orjinli markalara kalmış durumda.

 

 

Popüler Vodka servis şekilleri

 

– Vodka bol buzlu sade

Vodka tonikle

Vodka limon ile

Vodka sade gazozla

Vodka vişne, malina, böğürtlen, mango meyve suları ile

 

 

Şarap (Kırmızı) aşktır. Vodka ihtiras. Öncelikle bunu unutmayın!

 

 

Vodkanın içmek dışında kalan faydalarını inceleyelim. (Çevirisi : Babushka)

 

 

1-    Kabuk bağlamış yaralarınızı çabuk iyileştirir.

 

2-  Banyo veya duş yapmadan önce ağrıyan eklemlerinize bir bez parçasına vodka döküp 8-10 dakika bekleyin. Daha sonra duşunuzu alın. Haftada 4-5 kez tekrarlayın. Hatta yapabiliyorsanız vücudunuzu vodka ile temizleyin. Derinizdeki küf ve diğer mikroorganizmaları öldürür.

 

 

3-  Lens ve gözlüklerinizi en iyi vodka ile temizlersiniz. Lens için 1/3 oranında su ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

 

4-  Tıraş bıçaklarınızın ömrünü uzatır. Ve defalarca kullandığınız 3’lü 5’li tıraş bıçaklarınızı dezenfekte etmiş olursunuz.

 

 

5-  Kusmuk lekelerini yine en iyi vodka ile çıkartırsınız.

 

6-  Şampuanınız ile kullanarak saç diplerini ve derinizdeki toksinleri daha iyi temizler ve saç büyümesini uyarır.

 

(bundan sonrası Türkçe sitelerden alıntıdır)

7-  Doğa sporlarından hoşlananların en büyük rahatsızlığı zehirli sarmaşık, meşe veya sumakla temas etmeleridir. Bu temas genellikle sinir bozucu ve uzun süreli kaşıntıya sebep olabilir. Ve ne yazık ki küresel ısınmanın da etkisiyle bu sarmaşıkların yayılışı hızlanmış durumda. Bu sıkıntının yaşanması durumunda yapmanız gereken şey ise çok basit. Temas eden bölgeye biraz Vodka dökmek kaşıntıya neden olan uruşiol yağını temizliyor ve sizi rahatlatıyor.

 

8-  Eğer çamaşır yıkamayı rahatlatıcı buluyorsanız size süper bir tavsiyemiz olacak. Vodka ile kıyafetlerinizin taptaze bir kokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra üstlerine biraz Vodka serpin ve iyi havalandırılan bir yerde kurumaya bırakın. Vodka kötü koku yayan bakterileri öldürür ve kuruyunca da ardında koku bırakmaz.

 

9-  Krom, cam ve porselen gibi mutfak eşyalarınızın pırıl pırıl parlamasını sağlayabilirsiniz. Yumuşak ve temiz bir bezi Vodkayla biraz nemlendirin ve ovuşturun.

 

10-                  Eğer Vodka aşkı bulmanızı sağlıyorsa onun simgesini korumanıza da yardımcı olabilir. Çiçeklerinizin bulunduğu vazonun içine birkaç damla Vodka ve bir çay kaşığı şeker koyun. Böylece çiçekleriniz daha uzun süre canlı kalır. Yalnız bu işlemi her gün tekrarlamanız gerekiyor.

 

11-                    Vodkanın hem böcek ilacı hem de koruyucu olarak kullanılabilir olduğunu biliyor muydunuz? Bir sprey şişesine koyduğunuz Vodkayı ister böceğin üstüne sıkıp öldürün isterseniz vücudunuza sıkın ve koruyucu olarak kullanın.

 

12-                  Denizanaları olağanüstü ve güzel deniz yaratıklarıdır. Ama dokunaçlarının size verdiği acı da çok fazladır. Yanında çiğ et bulunmayanlar için Vodka da aynı işlevi görüp yarayı temizleme ve acıyı rahatlatma görevi görüyor.

 

13-                  Vodka sadece insanları daha hoş görmenize değil aynı zamanda onların güzelleşmelerine de yardımcı olur. İşte tarifi: bir ölçek Vodkayı 350 gr.lık şampuan şişesinin içine boşaltın.

 

14-                  Küflü bir yer mi var? Bu çabucak yayılan mantarımsı oluşum evin çok kötü kokmasına neden olur. Kimyasal spreylerin yerine boş bir sprey şişesini kalitesiz bir Vodkayla doldurun. Küfün olduğu yere püskürtün ve 15 dakika bekleyin daha sonra eski bir diş fırçasıyla ovalayın.

 

15-                  Lavanta kokusunu rahatlatıcı mı buluyorsunuz? Bitki uzmanlarının uzun yıllardır bu karışımı ağrı kesici olarak kullandığını biliyor muydunuz? İşte tarifi: bir kavanoza taze lavanta çiçekleri ve ağzına kadar Vodka koyun. Kapağını sıkıca kapatın ve güneş alabileceği bir yerde üç gün bekletin. Ortaya çıkan sıvıyı süzgeçten geçirin ve işte kendi ağrı kesicinize sahip oldunuz.

 

16-                  Dişleriniz ağrıdığında ilk yapmanız gereken bir dişçiye gitmek olmalı. Ama randevu alamadığınızı veya doktorun çok yoğun olduğunu farz edelim. Bu durumda bir shot Vodkayı ağzınıza alın ve ağrının olduğu yere dilinizle güzelce yalayarak uygulayın. Bu hem bakterilerin öldürülmesine hem de dişetlerinde ki ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

 

Engin bilgiler ve yardımlar için Babushka’ya teşekkürler.