Google’ın yeni DNS hizmeti sayesinde erişimi engellenmiş sitelere ulaşmak artık çok kolay.


DNS hizmeti, internetteki bilgisayarların rakamlardan oluşan IP numaralarını harflerden oluşan kolay hatırlanabilir adreslere çeviren sisteme verilen isim. Bu adres dönüştürme işlemi aslında siz farkında olmadan sürekli yapılıyor. İnternet servisini kullandığınız firmaya ait DNS ayarları otomatik olarak işletim sisteminiz tarafından algılanıyor ve yönlendirme işlemleri bu DNS ayarına göre gerçekleştiriliyor.

Bu hizmeti ücretsiz olarak veren OpenDNS gibi bağımsız servisler de mevcut. Türkiye’den erişime kapatılan internet sitelerine ulaşılamamasının sebebi de DNS hizmeti aldığınız servisin bahsettiğimiz adres dönüştürme işlemine izin vermemesinden kaynaklanıyor.

Denetim Masası‘nı açın. Ağ ve İnternet’e tıklayın. Burada internet bağlantınızı seçip sağ tıklayın. Özelliklere gelip Internet Protokolü’nü seçin.

Tekrar Özellikler’i seçip DNS ayarları kısmına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 değerlerini girin. Onay verdiğiniz anda artık siz de bir Google DNS kullanıcısı oldunuz demektir.

Google’ın bu yeni hizmetle birlikte kimin hangi siteye girdiği bilgisine de sahip olacağını söylemeden geçmeyelim. Gerçi Google elde ettiği verileri 2 günden fazla saklamayacağını duyurdu ama yine de bazı şüpheler yok değil.