Bir çağrı merkezinde, sistem yöneticisi olmanın ne demek olduğunu yeni yeni anlıyorum. Inat eden çağrı merkezi kullanıcıları, her şekilde proxy bulup çıkanlar, msn için yırtınanlar.

ISA yüklü sistem, biraz dağılmıştı.Kullanıcılar Internet explorer reset settingse kadar incik cincik uğraşıyorlar resmen. Bu gibi şeylerde en ufak bir değişiklikte tüm kullanıcılara gpupdate yapmak uğraştırıcıydı

https://www.goktay.net/wp-content/uploads/2010/09/specopsgpupdatesetup.zip

Specops firmasının ücretsiz addonu gpupdate dsa.msc ye yükleniyor, ve rahatlıkla tüm kullanıcılara gpupdate , start computer shutdown computer gibi fonksiyonlar ekliyor. Bunun yanında group policy’den refresh time’da ayarlayabilirsiniz, böylelikle bir çok şeyden rahatlıkla kurtulmuş olursunuz.

How to modify the refresh and offset intervals on a specific computer

  1. Log on to the Windows 2000-based computer as an administrator.
  2. Click Start, click Run, type gpedit.msc, and then click OK.
  3. Double-click Computer Configuration, and then double-click Administrative Templates.
  4. Double-click System, and then double-click Group Policy to display the group policies.
  5. Depending on the type of computer from which you making this change, double-clickGroup Policy refresh interval for computers to make this change for workstations or for member servers. Or, double-click Group Policy refresh interval for domain controllers.
  6. Click Enable in Group Policy refresh interval for computers so that you can modify the refresh and offset intervals settings on the Policy tab. Optionally, the administrator can enable Disable background refresh of group policy.
  7. Click OK, and then close the Computer Management snap-in.

Note These changes may be overridden by a policy set up by an administrator in Group Policy Objects (GPO) in Active Directory.